Bugun...Müzik öğretmenin ressam öğretmen kızı
Tarih: 25.03.2016


Ressam, resim öğretmeni Ufuk ibrahimoğlu, Köy Enstitüsü mezunu müzik öğretmeni, 3-4 enstrüman çalan bir babanın kızı. . Genetik tını’lı bir aile yani. Kendi deyimi ile, görsel gene denk gelen biri.Müzik öğretmenin ressam öğretmen kızı

Ressam, resim öğretmeni Ufuk ibrahimoğlu, Köy Enstitüsü mezunu müzik öğretmeni, 3-4 enstrüman çalan bir babanın kızı. . Genetik tını’lı bir aile yani. Kendi deyimi ile, görsel gene denk gelen biri. İstanbul’da yaşıyor. 5 yıl  Almanya, Duisburg ta  yaşadı, dil eğitimi aldı. Marmara Üniversitesi Atatürk eğitim Fakültesi Resim bölümü mezunu. Bir Ortaokulunda Görsel Sanatlar öğretmeni olarak çalışıyor. Ayrıca Anadolu Güzel Sanatlar derneğinde ilkokul düzeyindeki çocuklarla çeşitli resim etkinlikleri gerçekleştiriyor.

Sanat eğitimim sürecinde en çok Vincent Van Gogh dan  etkilendiğini, kitap yazmaya  gençlerle yaptığı resim çalışmalarının ilham verdiğini dile getiriyor.

Çok sayıda sergi açan, hala resim çalışmalarını sürdüren, resim sanatı kapsamında ebru sanatı ile de ilgilenen İbrahimoğlu, bugünlerde reisimin de kitabını yazmakla meşgul. Resim meraklılarına resim teknikleri konusunda rehber olacak kitabı yakında tamamlanacak ve meraklıları ile buluşacak.

Bize kısaca  kendinizden bahseder misiniz?

Babam Köy Enstitüsü mezunu bir öğretmen. Müzik öğretmeni  babanın ve ev kadını annenin evladıyım. Liseyi İstanbul Maltepe de bitirdim. İstanbul Maltepe de yaşıyorum. Marmara Üniversitesi Atatürk eğitim Fakültesi Resim bölümü mezunuyum. 5 yıl Duisburg ta (Almanya) yaşadım. Essen Üniversitesin de bir süre Almanca dil eğitimi aldım.

Babanızın müzikle yakından ilgili olduğunu biliyoruz?

Babam  3-4 enstrüman çalardı. Bu sebeple sanata hiç uzak değildim. Ailede hemen hemen herkesin sesi güzeldir. Genetik tını’lı bir aile yani. Ben görsel gene denk gelmişim.

Liseyi bitirdikten sonra çalıştım. Çizim yaptım çalıştığım yerlerde. Sonra Üniversiteye girip çalışkan bir öğrenci olarak mezun oldum. Sosyal, hareketli, üretkendim. İçe doğru gelişim sürecim genç yaşlarımda başladı.

Çalışmam gerektiğinden resim yapmaya üniversiteden hemen  mezun olduktan sonra başlamadım. Reklam ajanslarında çalıştım. Tasarımları bilgisayarda program eşliğinde yapıyordum.

Kendim olma yoluna doğru yürüdüm.

Resim yapmaya başladım. Öğretmenlik eş zamanlı. Çocuklar, ergenler ve onların psikolojik dünyası…! Ortaokulda resim öğretmeni idim yani.

Çok sayıda sergi açtığınızı biliyoruz?

Sergiler başladı. Caddebostan Kültür merkezin de karma resim sergisi. Prof.Dr. M.Zeki Kuşoğlu yönetiminde Yıldız sergi salonun da karma Tezhip sergisi. Karadeniz Ereğli de festival kapsamında 2 kez üst üste Belediyenin davetlisi olarak Anadolu Güzel Sanatlar Derneği adı altında katıldık. 2012 Tüyap Sanat fuarında resim sergimiz oldu.

Ebru sanatına Füsun Arıkan Atölyesinde uzunca süre devam ettim. Su da resim yapmaya çalışıyordum. Bir süre sonra kendim ebru dersi vermeye başladım. Farklı zaman dilimlerinde çeşitli galerilerde Ebru sergileri açtık.2002-2010 yıları arasın da Füsun Arıkan Atölyesin de karma Ebru sergilerimiz oldu.

 

Ebru sanatı ile de ilgili olduğunuzu ve çok sayıda sergi açtığınızı biliyoruz…Biraz bahseder misiniz?

2010 yılında Burgazada öğretmen evinde karma ebru sergisi.

2011 de Kadıköy Belediyesi Şehremaneti Sergi Salonun da karma ebru sergisi.

2012 yılında Şirket-i Hayriye Sanat Galerisin de karma ebru sergisi.

Çocuklarla çizdim, ergenlerle çizdim, gençlerle çizdim, kendimle çizdim. Hem öğrettim hem öğrendim.

Yakında baskısı yapılacak kitabınız hakkında konuşmak istiyoruz?

Çizmekle yazmanın kardeş olduğunu hissediyordum. Mesele şu idi; Bir fikriniz var ise elinizdeki malzemeyi doğru kullanıp hayata eklemek.

Kitap yazmaya karar verdim.

Kitap yazmaya çocuklarla, gençlerle yaptığımız resim çalışmaları ilham verdi. Kitap; Öğretmenlere, Velilere, Öğrencilere, Resim sanatıyla ilgilenen herkese hitap edecek nitelikte. Süreç devam ettiği için kitapla ilgili  fazla bir şey söyleyemeyeceğim.

Sanat hayatında en çok kimden etkilendin?

Sanat eğitimim sürecinde en çok Vincent Van Gogh dan  etkilendim. Hem hayatından, hem eserlerinden. Hala en çok etkilendiğim ressamdır.

Yılmaz Mızrak Ortaokulunda Görsel Sanatlar öğretmeni olarak çalışıyorum. Ayrıca Anadolu Güzel Sanatlar derneğinde ilkokul düzeyindeki çocuklarla çeşitli resim etkinliklerimiz oluyor.

NET HABER AJANSI
Bu haber 2663 defa okunmuştur.

YORUMLAR

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÜLTÜR SANAT HABERLERİ

YAZARLAR
EN ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
HAVA DURUMU (İSTANBUL)
İSTANBUL
ANKET
resmi ilanlar Yapay Çiçek
altın
REKLAM VE SPONSOR ALANI
YUKARI