Bugun...MARKSİZM ve FİDEL CASTRO
Tarih: 28.11.2016


MARX ve ENGELS binlerce yıllık insanlık tarihinin değişimini ve gelişimini incelemeleri sonucunda oluşturdukları dünya görüşlerine "Bilimsel Sosyalizm" ismini verdiler. Bundan sonra artık her şey bilimin süzgecinden geçecek, ona göre yol alacak, mücadele bilimin ışığında ve yol göstericiliğinde verilecektir.Hüseyin Avni Dedekargınoğlu
Hüseyin Avni Dedekargınoğlu

MARKSİZM ve FİDEL CASTRO


MARX ve ENGELS binlerce yıllık insanlık tarihinin değişimini ve gelişimini incelemeleri sonucunda oluşturdukları dünya görüşlerine "Bilimsel Sosyalizm" ismini verdiler. Bundan sonra artık her şey bilimin süzgecinden geçecek, ona göre yol alacak, mücadele bilimin ışığında ve yol göstericiliğinde verilecektir. 


Bugün siz değerli yoldaşlarımla dün yaşama veda eden ama sonsuza kadar yaşayacak olan "FİDEL CASTRO" nun bu konudaki düşüncelerini paylaşmak istiyorum; Yıldızlar yoldaşı olsun.

"MARKSİZM bana toplumun ne olduğunu öğretti. Ben MARKSİZM' i öğrenmeden önce ormandaki bir geyik ya da ormanda hiçbir şey bilmeden dolanan bir insan gibiydim. Sınıf mücadelelerinin tarihini ya da en azından toplumun küçük bir azınlık olan zenginler ile büyük bir çoğunluk olan yoksullar arasında bölünmüş olduğu fikrini gerçekten anlamazsan, ormanda kayıpsındır, hiçbir şey bilmiyorsundur.

KARL MARX' ın var olduğunu, Marksistlerin var olduğunu, Komünistlerin var olduğunu, ütopyacıların bir zamanlar var olmuş olduklarını ekonomi eğitimine başlayıp teoriler geliştirmeye koyulduğumda anladım. Sonra da bu ütopyacılardan biri olduğumu fark ettiğim an geldi. MARX' tan insan toplumunun ne olduğunu öğrendik. Bunu okumamış ya da kendisine bunlar anlatılmamış olan biri, gece vakti bir ormanın ortasın bırakılmış biri gibidir. Kuzeyi, Güneyi, Doğuyu, Batıyı bilmez. MARX bize toplumun ne olduğunu ve insan toplumunun gelişiminin tarihini öğretti. 


Ben 1952' de artık tamamen inanmış bir MARKSİST-LENİNİST' tim. Bunlar olmadan hiçbir rol oynayamazdım. Benim pusulam MARX ve LENİN' di, onlar olmadan yolumu bulmam mümkün olmazdı.


Biz MARKSİZM' i okumasaydık,  MARX' ın politik teorilerini kitaplardan öğrenmeseydik, KÜBA'da bir devrim fikrini tasarlamayı bile başaramazdık."
 

 
Bu haber 2991 defa okunmuştur.

YORUMLAR

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SİYASET HABERLERİ

YAZARLAR
EN ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
HAVA DURUMU (İSTANBUL)
İSTANBUL
ANKET
resmi ilanlar Yapay Çiçek
altın
REKLAM VE SPONSOR ALANI
YUKARI