Bugun...


Hüseyin Avni Dedekargınoğlu


Tarih: 01.09.2017 17:40:24


KİMİN BARIŞI KİMİN BAYRAMI? 

Sınıflı toplumda sınıfsal olmayan hiçbir şey yoktur. "1 EYLÜL" Dünya Barış Günü, kim kabul etmiş? BM yani Emperyalist, kapitalist ülkeler tarafından kurulmuş bir örgüt. Bu örgütün görevi emperyalist ülkelerin çıkarlarını korumak, onların kararları dogrultusunda bir ülkeye müdahale kararı veya ateşkes kararı almak.BM tarafından kabul edilen "Dünya Barış Günü" egemen sınıfların barış günüdür. Ezilenlerin, emekçilerin, işçilerin barış günü ancak emperyalist işgal, sömürü,sömürge son bulup, bunları yapan emperyalist kapitalist devletler yıkıldığı zaman gerçekleşir. 


Ortadoğu' nun, Afrika' nın, Asya' nın, Latin Amerika' nın yoksul halkları kendilerini yoksulluğa, sefalete mahküm eden, mülteci durumuna düşüren barışı mı kutlayacaklar? 
Turkiye' de evleri yıkılıp yakılan, evlatları öldürülen Kürtler, hangi barış gününü kutlasınlar? Dağlarına ormanlarına savaş açılmış Dersimli' ler hangi barış gününü kutlasınlar? Her Cumartesi yıllar önce devlet tarafından kaybedilen evlatlarının kemiklerini aramak için toplanan gözü yaşlı anneler hangi barışı kutlasınlar?

1300 lira asgari ücretle çalışanlar, daha bugünden 2018 ve 2019 yıllarında maaşlarına alay eder gibi 100-120 lira arası zam yapılanlar, yandaş olmadıkları için iş bulamayan 10 milyon genç işsiz hangi barış gününü kutlayacak? Ve sormaları gerekir tüm ezilenlerin, tüm yoksulların bu kutlanan ve bizden de kutlanması istenen, kimin barışı kimin bayramı? diye. Bu barış da bayram da zenginlerin barışı ve zenginlerin bayramıdır. 


Değerli yoldaşlarım, 1976 yılında Kayseri Cezaevinde yatmakta olan gerçek bir insan gerçek bir sanatçı ve gerçek bir devrimci Yılmaz Güney' in bana göndermiş olduğu bayram mesajını paylaşmak istiyorum.


" Halkımız gerçek bir bayram istiyor ve bunun için savaşıyor. Bu savaşın içinde olmak ne büyük şereftir Hüseyin kardeşim."
Bugün de görüyoruz ki bunca yokluk yoksulluk, bunca zulüm baskı, bunca zorbalık hile, bunca yakıp yıkma, bunca tehdit ve devlet terörü altında gerçek bir bayram ancak tüm bunların sorumlusu olan egemen sınıflara ve onların ezilen sınıflar, uluslar, dinler, halklar ve mezhepler üzerinde tahakküm aracı olan devletlerine karşı özgürlük için, bağımsızlık için, devrim için savaşmakla olur. Onun için yıllar öncesinde Karl Marx şunları söylemiştir:
" Ezilenlerin gerçek bayramı devrimlerdir."


Bu duygularla hepinize en içten sevgilerimi selamlarımı gönderiyorum Bu yazı 1621 defa okunmuştur.

YORUMLAR

YAZARLAR
EN ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
HAVA DURUMU (İSTANBUL)
İSTANBUL
ANKET
FOTO GALERİ Yapay Çiçek
REKLAM VE SPONSOR ALANI
YUKARI