Bugun...Kadınara dil uzatan kendini adam yerine koymasın
Tarih: 28.08.2015


Bülent Arınç’a göre kadınların ölmesi serbest ama konuşması, kahkaha atması yasak. Bu zihniyete karşı, bu açıklamalar yüzünden daha fazla kadının ölmemesi için bir kadın olarak asla susmayacağız!AKP’nin kadim ve istikrarlı kadın düşmanlarından Bülent Arınç, bu kez Meclis’te HDP’li vekil Nursel Aydoğan’a “Bir kadın olarak sus !” diyerek cinsiyetçi söylemlerine bir yenisini ekledi. Arınç ,geçmişte de kadının kahkasından vajinasına kadar ilgi alanına giren pekçok konuda AKP’nin kadını aşağıyan, ötekileştiren zihniyetinin sözcüsü olmuştu.Bugünkü söylemi de bastırılamamış bilinçaltının, yersiz bir dışa vurumundan ibarettir.
 
Bu yönüyle , Bülent Arınç’ın tüm kadınlara söylenmiş saydığımız bu sözünün de ve belki ardından toplumsal tepkilerden korkarak dilenecek bir özrünün de,  zerre kadar kıymeti yoktur. 
 
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak , açıklamamızda dikkat çekmek istediğimiz nokta, “Bir kadın olarak sus !” sözünün altında yatan bakış açısıdır. Kadına her zaman itaat eden, boyun eğen, susan , konuşmayan, düşünmeyen ikinci sınıf insan gözüyle bakan bu zihniyetin çirkin yüzüdür. Bu zihniyet, kadını sokakta dahi görmek istemezken , kadının mecliste yer almasını ve kendisiyle eş değerde olmasını elbetteki kabullenememiştir. Bir kadın olarak sen sus demek, ‘Burada zaten yerin yok!’ demektir. 
 
Biz kadınlar bu çirkin yüzü daha önce pekçok kez gördük ; farklı maskeler altında gizlenmeye çalıştığında , belli zamanlarda  oy devşirmek için söylemlerinde bizi baş tacı yaptığında da biz bu kirli yüzü gördük. Hergün onlarca kadın ölürken, şiddet görürken kılını kıpırdatmayanlar da bu maskelerin altındakilerdir.  Ama biz  bu despot , ayrımcı, adaletsiz, kirli  yüzü nerede görsek tanırız.
 
Konuşma meselesine gelirsek  Bülent Arınç , siz ne kadar konuşursanız, kadınlar  o kadar susmayacak! 
Sokakta , evde , mecliste her yerde kadınlar konuşacak ve  sizin cinsiyetçi, savaşçı, saldırgan politikalarınıza karşı mücadele edecek ! 
 
AKP zihniyetini tanımlarken başvurulacak nadide bir kaynak olan Bülent Arınç’ın bugünkü , daha önceki ve gelecekteki sözleri de geçici iktidarı da , kadının sesi altında ezilmeye , yok olmaya mahkum olacak !
 
Bülent Arınç ne kadar istese de kadınları siyasetin dışında tutamayacak, Meclis’te kadınlar hiç olmadığı kadar güçlü temsiliyetleriyle erkelerle eşit düzeyde siyaset yapacak.
 
Bülent Arınç’a göre kadınların ölmesi serbest ama konuşması, kahkaha atması yasak. Bu zihniyete karşı, bu açıklamalar yüzünden daha fazla kadının ölmemesi için bir kadın olarak asla susmayacağız!
 
KAYNAKBu haber 2164 defa okunmuştur.

YORUMLAR

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KADIN HABERLERİ

YAZARLAR
EN ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
HAVA DURUMU (İSTANBUL)
İSTANBUL
ANKET
resmi ilanlar Yapay Çiçek
altın
REKLAM VE SPONSOR ALANI
YUKARI