Bugun...İZLANDA'DA SİSTEM KARŞITI KORSANLAR İKTİDARA YÜRÜYOR
Tarih: 29.10.2016


Panama Belgeleri nedeniyle Başbakan'ın istifa etmesiyle sandığa giden İzlanda'da internet korsanları ve siyasi aktivistler tarafından kurulan Korsan Partisi iktidara yürüyor.İzlanda'da 'Uyuşturucu ve Dine Hakaret Serbest Olsun' Diyen 'Korsan'lar İktidara Yürüyor1 saat önce

Panama Belgeleri nedeniyle Başbakan'ın istifa etmesiyle sandığa giden İzlanda'da internet korsanları ve siyasi aktivistler tarafından kurulan Korsan Partisi iktidara yürüyor.

İzlanda'da uyuşturucunun ve dine hakaretin...dooreuronews-tr

Panama Belgeleri'nde adı geçen eski Başbakan Sigmundur Gunnlaugsson'un istifa etmesiyle erken seçim kararının alındığı İzlanda'da halk bugün sandığa gidiyor.

SİSTEM KARŞITI KORSANLAR İKTİDARA YÜRÜYOR

Tüm kamuoyu yoklamalarında seçimlerin favori partisi olarak öne çıkan sistem karşıtı Korsan Parti'nin seçim sonrası parlamentoda en güçlü siyasi hareket olması bekleniyor.

Dört yıl önce internet korsanları ve siyasi aktivistler tarafından kurulan Korsan Partisi, yıllardır mali kriz ve skandallardan sıkılan halkın desteğini alıyor.

"BÜTÜN SİYASİ PARTİLER DENENDİ"

Parti, "Amacımız sistemimizi daha da modernize etmek. Herkesin parçası olabileceği bir siyasi hareket. Toplumda özellikle gençler arasında değişim ruhunu yakalamayı başardık. Mevcut bütün siyasi partiler denendi. Mali krizden beri insanlar uygulanmaya konulan kemer sıkma önlemleri ve ekonominin gidişatı konusunda memnun değil. Toplumda daha fazla demokratik reform talebi var. Bu da yeni siyasi hareketlerin doğması için bir alan oluşturuyor." diyor

"DİNE HAKARET YASASI KALDIRILSIN" DİYE KAMPANYA YAPMIŞLARDI

Mevcut sistemin işlemediğini savunan ve radikal protesto hareketi olarak tarif edilen Korsanlar daha önce aralarında dine hakaret yasasının kaldırılması ve uyuşturucunun serbet bırakılması yönünde kampanya yürütmüştü.

BİRİNCİ PARTİ DURUMUNDALAR

İzlanda'da iktidara yürüyen Korsanlar herkes tarafından yazılmış anayasanın kabul edilmesi, yeraltı kaynaklarının halka adil şekilde dağıtılması, ücretsiz sağlık sigortası, yolsuzlukla mücadele ve şeffaflık gibi politikaları savunuyor.

Anketlerde Korsanlar yüzde 22 ile birinci partiyle başa baş görünüyor.

BAŞBAKAN'IN BAŞINI PANAMA BELGELERİ YAKMIŞTI

Ada ülkesi İzlanda'da eski Başbakan Sigmundur David Gunnlaugsson, off-shore şirketlerle ilgili bilgilerin açığa çıktığı Panama Belgeleri'nde adının geçmesi üzerine nisan ayında istifa etmiş, ardından erken genel seçim çağrısı yapılmıştı.
Bu haber 1984 defa okunmuştur.

YORUMLAR

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SİYASET HABERLERİ

YAZARLAR
EN ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
HAVA DURUMU (İSTANBUL)
İSTANBUL
ANKET
resmi ilanlar Yapay Çiçek
altın
REKLAM VE SPONSOR ALANI
YUKARI