Bugun...Halep'te infaz tarzı öldürme haberleri savaş suçlarına işaret ediyor
Tarih: 14.12.2016


Uluslararası Af Örgütü, "BM'den gelen ve Suriye hükümet güçlerinin doğu Halep'te ilerlemesi sonucu bir çok sivilin yargısız infaz edilmesine ilişkin şok edici raporlar, açıkça görülen savaş suçlarına işaret ediyor" dedi. Örgüt, çatışmanın tüm taraflarına sivil nüfusun korunması için acil çağrıda bulundu.Uluslararası Af Örgütü, "BM'den gelen ve Suriye hükümet güçlerinin doğu Halep'te ilerlemesi sonucu bir çok sivilin yargısız infaz edilmesine ilişkin şok edici raporlar, açıkça görülen savaş suçlarına işaret ediyor" dedi. Örgüt, çatışmanın tüm taraflarına sivil nüfusun korunması için acil çağrıda bulundu.

BM insan hakları dairesi, son birkaç saat içerisinde 82'ye yakın sivilin sokakta veya evlerine giren hükümet ve onun müttefiki güçler tarafından silahla vurulduğuna dair güvenilir kanıtlara sahip olduğunu söyledi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Uluslararası Af Örgütü'nün Beyrut bölgesel ofisinin araştırmadan sorumlu vekil direktörü Lynn Maalouf, "Çocukların da aralarında bulunduğu sivillerin, Suriye hükümet güçleri tarafından evlerinde soğukkanlılıkla öldürülmesi şok edici ama bugüne kadar yaptıkları göz önüne alındığında beklenmedik değil. Bu tip yargısız infazlar savaş suçlarına bedel olabilir" dedi.

Maalouf sözlerine şöyle devam etti: "Çatışma boyunca Rusya tarafından desteklenen Suriye hükümet güçleri, uluslararası insancıl hukuku defalarca pervasız bir şekilde yoksaymış ve sivillerin kaderini tamamen küçümsemiştir.

Aslında, hükümet güçleri hem askeri operasyonlar sırasında hem de keyfi gözaltı, kaybedilmeler, işkence ve diğer kötü muamelenin kitlesel kullanımı yoluyla düzenli olarak sivilleri bir strateji olarak hedef alıyorlardı.

Hükümet güçleri doğu Halep'i tam kontrol altına almaya devam edince, daha fazla zulüm yapılacağı riski kentte sıkışan binlerce sivilin korkusunu arttırmıştır."

Maalouf şöyle konuştu: "Geçtiğimiz aylarda, BM Güvenlik Konseyi'nin de aralarında bulunduğu dünya, günbegün katledilen sivilleri, doğu Halep'in düzleştirilmesini ve toplu bir mezara dönüştürülmesini bir köşeden izledi. Bu tür acımasızlığa karşı küresel hareketsizlik utanç vericidir.

Savaş suçları ve insanlığa karşı suçlar için hesap verme sorumluluğunun bulunmaması, taraflara, özellikle hükümet güçlerinin bu tür suçları kitlesel ölçekte işlemesine izin vermiştir.

Artık, sivil nüfusun korunması ve insani yardımın sağlanması için bağımsız gözlemcilerin görevlendirilmesi ve böylece hayat kurtaran yardımın ihtiyacı olan herkese ulaşabilmesi çok önemlidir.

Şu anda yaralılar tahliye edilemez durumdadır ve kaçmaya çalışanlar hayatlarını tehlikeye atmaktadır. Uluslararası Af Örgütü, çatışmanın tüm taraflarını, çatışmadan kaçmak isteyen sivillere bölgeyi terk edebilmeleri için güvenli geçitler sağlayarak izin vermeye çağırmaktadır.

Doğu Halep'teki siviller Uluslararası Af Örgütü'ne, hükümet güçleri son haftalarda ilerledikçe, intikam saldırılarından korktuklarını söyledi. Geçen hafta BM, yüzlerce erkeğin ve erkek çocuğun hükümet denetimindeki alanlarda kayıp olduğunu bildirmiştir."

Uluslararası Af Örgütü daha önce, Suriye hükümetinin sivil nüfusa saldırmak için insanlığa karşı işlenen suça bedel olan 'zorla kaybedilme'nin yaygın ve sistematik olarak kullanıldığını vurguladı.

Lynn Maalouf, "zorla kaybedilme, işkence ve diğer kötü muamelenin önlenmesi için bağımsız gözlemcilerin görevlendirilmesi önem taşımaktadır" dedi.

KAYNAK : ULUSLARARASI AF ÖRGÜTÜ
Bu haber 2209 defa okunmuştur.

YORUMLAR

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM HABERLERİ

YAZARLAR
EN ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
HAVA DURUMU (İSTANBUL)
İSTANBUL
ANKET
resmi ilanlar Yapay Çiçek
altın
REKLAM VE SPONSOR ALANI
YUKARI