Bugun...DİKTATÖRÜN SONUNU GETİREN MİRABEL KARDEŞLER
Tarih: 26.11.2016


"KELEBEK KARDEŞLER" örgütünün kurucusu olan MİRABEL kardeşlerde defalarca tehdit edilmiş, tutuklanmış, işkence görmüşlerdi. Trujillo yaptığı bir konuşmasında, ülkenin en büyük iki sorunu kilise ve MİRABEL kardeşler diyerek onları hedef göstermişti. 

Hüseyin Avni Dedekargınoğlu

DİKTATÖRÜN SONUNU GETİREN MİRABEL KARDEŞLER

Dominik 1930 yılından1961yılının 30 Mayıs gününe kadar ABD' nin desteklediği diktatör Rafael Trujillo tarafından yönetildi.

Egemen sınıflar ekonomik kaygıları yüzünden TRUJİLLO yönetiminin hırsızlıklarına, insan hakları ihlallerine, cinayetlerine göz yummuş sadece para kazanmaya

servetlerini artırmaya bakmışlardı.

TRUJİLLO' nun en büyük özelliği bütün diktatörler gibi NARSİZM' i en uç noktaya vardırmış olması ve kendisine karşı olan hiçbir fikre ve hiçbir kimseye tahammülü olmamasıydı.

TRUJİLLO bütün rakiplerini bir şekil de tasfiye yoluna gidiyordu. Kendisine muhalif olan yazarları çizerleri gazetecileri işinden kovdurarak, dövdürerek, tutuklatarak, siyasi karşıtlarını öldürterek, iş adamlarına baskı yaparak, tehdit ederek diktatörlüğünü sürdürmeye bakan Trujillo' nun 30 yıllık iktidarı döneminde 50 bin kişi hayatını kaybetmiş on binlerce muhalif aydın devrimci ülkeyi terk etmek zorunda kalmış on binlerce kişi ise zindanlara atılmıştı.

"KELEBEK KARDEŞLER" örgütünün kurucusu olan MİRABEL kardeşler de defalarca tehdit edilmiş, tutuklanmış, işkence görmüşlerdi.

Trujillo yaptığı bir konuşmasında,ülkenin en büyük iki sorunu kilise ve MİRABEL kardeşler diyerek onları hedef göstermişti.

Bu tehditlere ve baskılara rağmen özgürlük mücadelesinden vazgeçmeyen MİRABEL kardeşler bu tehditlere şöyle cevap vermişti:

"Belki bize en yakın şey ölüm, ancak bu beni korkutmuyor. Haklı olan her şey için savaşmaya devam edeceğiz." ( MARİA )

PATRİA ise şunları söyleyecekti :

"Çocuklarımızın bu yolsuzluk ve zorbalık dolu rejimde büyümelerine izin veremeyiz. Buna karşı savaşmalıyız ve ben herşeyimi vermeye hazırım, gerekirse hayatımı !"

MİNERVA ise şunları söyledi :

"Bunca acıyla dolu ülkemiz için yapılacak her şeyi yapmak bir mutluluk kaynağı, kollarını kavuşturup oturmak ise çok üzücü.."

MİRABEL kardeşlerin bu korkusuz ve kararlı duruşları karşısında korkuya kapılan TRUJİLLO yönetimi çareyi onları alçakça öldürmekte buldu . 25 Kasım 1960 günü gözaltında serbest bırakıldıktan sonra önleri bir arabayla kesilen MİRABEL kardeşler işkence yapılıp, tecavüze uğradıktan sonra bir kayadan uçuruma atılarak öldürüldüler.

MİRABEL kardeşlerin öldürülmesi Dominik halkının mücadelesini daha çok yükseltir ve ABD emperyalizminin desteğini çekmesi sonucu 30 Mayıs 1961'de diktatör TRUJİLLO öldürülür ve diktatörün kukla hükümeti devrilir. Yerine liberal karakterde özgürlükçü bir rejim kurulur.

25 KASIM 1981' da Kolombiya' da ve sonra 1999' da BM Genel Kurulunda "25 KASIM" tarihi "Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü" ilan edilir.

Bu üç soylu, yiğit devrimci MİRABEL kardeşlerin anısı ve mücadelesi önünde saygıyla eğiliyorum,onları unutmadık unutmayacağız unutturmayacağız.

Anıları ve mücadeleleri ezilen tüm kadınların mücadelesini aydınlatan meşale olmaya devam ediyor ve sonsuza kadar devam edecek.
Bu haber 3053 defa okunmuştur.

YORUMLAR

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KADIN HABERLERİ

YAZARLAR
EN ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
HAVA DURUMU (İSTANBUL)
İSTANBUL
ANKET
resmi ilanlar Yapay Çiçek
altın
REKLAM VE SPONSOR ALANI
YUKARI