Bugun...


Veli EMEKTAR


Tarih: 19.06.2017 16:13:08


Bu ne şaşkınlık bu ne suskunluk..

Bu gün TV kanallarını gezerken Halk TV’de bir haber dikkatimi çekti. Berlin’de Adalet yürüyüşüne destek yürüyüşü yapıldı. Yürüyüşe katılan yüz kişilik elinde bayrakla yürüyor çok cılız elli, yüz CHP’linin yaptığı bir gösteri.

BU Gösteriye orda yaşayan ne Kürtlerden nede Türk solcularından destek yok. İşin garibi bize her konuda akıl veren yurtdışında yaşayan sol demokrat sosyalistlerden bu tarihi gelişmeler karşısında ne bir yorum ne bir eylem önerisi var.

Hâlbuki gönül isterdi ki ülkesindeki bu demokratik hareketlenmeye omuz verip kendi ADELET anlayışlarını kendi siyasi programlarına uygun olarak sokaklara dökülmeleri idi. Burada olduğu gibi ne kendilerini, dışlayan nede gaz bombaları ile coplayan olurdu. Belli ki dostlardaki ortak kaygı ülkedeki bir kısım dostun tümündeki ortak kaygı. Bu eylemin bir tarihte ulusalcı, D. Perinçek dahil, bir cümle faşistin Ordunun da talimatı ve desteği ile LAİKLİK temasını baş slogan yapıp ellerinden giden iktidarı ve devlet gücünü tekrar elde edip ,bunu da M.Kemal sosu ve bayrak cilası ,laiklik talebi ile on binleri sokağa dökmesi idi.

Acaba bu eylemde de demokrasi sicili tarih boyu belli tarihinin her döneminde bırak demokrasiyi, demokrasinin gelişimine engellemiş ezmiş ,bir CHP ile 'ADALET ' yürüyüşü yapılır mı onun adaletinde adalet olur mu kaygısı, bu suskunluğun haklı olarak siyasi sebebini oluştururken görülmeyen anlaşılmayan ,veya anlamak istenilmeyen bir durum var .

Birincisi Bayrak mitingleri ile şimdiki süreç çok farklı, iktidarın sahipleri el değiştirdi, düne kadar' laiklik M.Kemal, bayrak' diyenlerin yerini ,önce tek din tek mezhep dini , sonra bayrak tek mezhebin inancın birliğinin sembolü İHVAN işareti aldı. Toplumun en az yüzde ellisinde GELECEK KORKUSU BAŞLADI. En ufak demokratik hukuki haklar rafa kalktı, MUKDEDİRLER BÖLÜNDÜ ,SAFLAR BELİRLENDİ. FAŞİZİM EN AÇIK ŞEKLİYLE HUKUKİLEŞDİ.

 Saflar öyle belirlendi ki dün bayrak mitingini askerle birlikte organize eden D.Perinçek ve bir cümle ulusalcı faşistlere eski dişleri dökülmüş klasik faşistler Açıkça iktidardan ,zalimden yana tavrını korken, zalimin yanında saf tutarken ,işin ilginç yanı iktidara veya Cumhurbaşkanlığına hazırlanan yetiştirilen, gelecek için umut bağlanan' Solcu 'Hukukçu' BAROLAR BİRLİĞİ BAŞKANI ADALETİ, HUKUKU EN BAŞTA SAVUNMASI GEREKEN FEYZİOĞLU Yeni yetme

FAŞİST ZATIN BİLE, SESİ SOLUĞU ÇIKMIYOR. Hâlbuki bu zatı muhterem düne kadar il ilçe gezerek büyük demokrasi havarisi pozlarında kalabalık salonlarda benim çaresiz halkıma çare dağıtıyordu İşte saflar bu kadar netleşti çatlak bu kadar büyüdü.

Buradan şu netice çıkmasın bu yürüyüşe katılan herkes ADALET Peşinde asla öyle bir iddiam yok. Her sınıf kendi adaletinin peşinde, işte bende tam bu noktada diyorum ki  tarihte az görünün bu durum karşısında sende kurum kişi vatanda olarak kendi sınıfınla ,kendi gücünle birleş kendi evrensel adaletini haykır hem öncülük eden sahte Adalet dağıtıcısına, hem de ona takılan mazluma sesini duyur gücünü göster, ondan uzak durup akıl verme burun kıvırma, taşın altına elini koy dostta düşmanda seni pratikte sokakta  görsün. Gelecek hayırlı hayırsız çok şeye gebe ,böyle günde pratik tavır almayanı ,suskunu, tavırsızı tarihe verecek bir cevabı zor olur gibime geliyor.Bu yazı 1698 defa okunmuştur.

YORUMLAR

YAZARLAR
EN ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
HAVA DURUMU (İSTANBUL)
İSTANBUL
ANKET
FOTO GALERİ Yapay Çiçek
REKLAM VE SPONSOR ALANI
YUKARI