Bugun...Bizde Zorunlu Din dersi Amerika ve Avustralya’da Bilgisayar dersi zorunlu
Tarih: 15.10.2015


Dünyada yeni bir akım başlamak üzere. Avustralya’dan sonra şimdi ise Amerika’da yazılım dersinin zorunlu olması gündemde. Görüşmeler devam ediyor. Benzer bir gelişmenin ülkemizde de yapılmasını temenni ediyoruz.ABD’de okullarda zorunlu yazılım dersi
 
Dünyada yeni bir akım başlamak üzere. Avustralya’dan sonra şimdi ise Amerika’da yazılım dersinin zorunlu olması gündemde. Görüşmeler devam ediyor. Benzer bir gelişmenin ülkemizde de yapılmasını temenni ediyoruz. 
 
Tüketici alışkanlıklarının değişmesi, bilgisayar kullanımının ve mobil cihazların (akıllı telefon ve tablet bilgisayar) yaygınlaşma, beraberinde başka şeyler de getiriyor. Yazılım artık hayatımızın bir parçası. Bazı ülkeler bu konuda önemli adımlar atmaya hazırlanıyor. Amerika’nın Chicago eyaletinden ilk adım gelecek gibi duruyor.
 
ABD’nin Chicago eyaletinin başkanı Rahm Emanuel, ABD başkanı Obama’ya bir çağrı yaptı. Bu çağrıda, artık okullarda yazılım dersinin zorunlu hale getirilmesini istedi. Okullarda yazılım dersi vermenin ulusal bir zorunluluk olduğunu söyleyen Emanuel, bunu ilk yapan eyalet olmak için istekli olduklarını da vurguladı. ABD’de okullarda yazılım dersi seçmeli olarak zaten veriliyor. Ancak seçmeli ders olduğu için kredisi düşük oluyor ve basit bir şekilde yüzeysel anlatımlar yapılıyor. Emanuel, yazılım dersinin kredisinin diğer ana derslerle eşit olması gerektiğini söylüyor.
Benzer bir gelişme geçtiğimiz ay Avustralya için gündeme gelmişti. Avustralya, ulusal çapta okullarda yazılım dersini zorunlu hale getirme kararı almıştı.
 
KAYNAK: CUMHURİYET.COMBu haber 4100 defa okunmuştur.

YORUMLAR

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÜLTÜR SANAT HABERLERİ

YAZARLAR
EN ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
HAVA DURUMU (İSTANBUL)
İSTANBUL
ANKET
resmi ilanlar Yapay Çiçek
altın
REKLAM VE SPONSOR ALANI
YUKARI