Bugun...AKP SEÇİM HÜKÜMETİ İÇİN HDP'DEN KİMLERİ ÇAĞIRDI
Tarih: 26.08.2015


HDP'den seçim hükümetine davet alan İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, İzmir Milletvekili Müslüm Doğan ve Kocaeli Milletvekili Ali Haydar Konca'nın ortak özelliği partinin batı illerindeki vekilleri olması.SİYASİ TARİHİN EN YÜKSEK OY OLAN BAĞIMSIZ VEKİL
 
1996 yılında Emek Partisi'nin kuruluşunda Genel Başkan olarak görev alan Tüzel, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. Çağdaş Hukukçular Derneği Başkanlığı da yapan Tüzel, 22 Temmuz 2007 seçimlerinde İzmir'de "emek, barış ve demokrasi bloku" bağımsız adayı olmuş ancak 36 bin oy almasına karşın seçilememişti. Ordulu olan Tüzel, 12 Haziran 2011 seçimlerinde aday olduğu İstanbul 3. Bölge'den Türkiye siyasi tarihindeki en yüksek oy alan bağımsız milletvekili seçilmişti.
 
CHP-HDP ORTAKLIĞI İÇİN GAYRET GÖSTERDİ
 
27 Ekim 2013'te toplanan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kongresi'nde partiye katılan Tüzel, 30 Mart 2014 yerel seçimleri öncesinde CHP-HDP ortak adayları çıkarma konusunda da gayret göstermişti. Ayaklarıyla ilgili yaşadığı bir rahatsızlık nedeniyle son bir haftayı hastanede geçiren Tüzel dün taburcu olmasının ardından bugün bakanlık teklifi aldı.
 
VARTO DOĞUMLU KOCAELİ VEKİLİ
 
Tüzel gibi bir hukukçu olan HDP Kocaeli Milletvekili Ali Haydar Konca, Diyarbakır, Hatay ve Trabzon'daki çeşitli ilçelerde görev yaptıktan sonra kaymakamlık görevinden 12 Eylül askeri darbesiyle uzaklaştırılan bir isim. Muş Varto doğumlu olsa da devlet görevine döndüğünden bu yana yaşadığı Kocaeli'de Aleviler dışında da sevilen bir isim olan Konca çevresinde, 'hiç kimsenin cenazesinden de düğününden de çıkmaz' sözleriyle tarif ediliyor.
 
MHP'Lİ ADAYI KIL PAYI GEÇEREK VEKİL OLDU
 
Kocaeli Valiliği Hukuk İşleri Müdürlüğü de yapan Konca, milletvekilliği öncesinde serbest avukattı. TBMM'ye MHP'li Lütti Türkkan'ı 'kıl payı' farkla geçerek giren Konca, 1989 seçimlerinde de SHP'den belediye meclis üyesi seçilmişti.
 
'UYUMLU VE KAPSAYICI' İSİM
 
Adı kamuoyunda Pir Sultan Abdal Derneği Genel Başkanlığı'nı yürüttüğü dönemde duyulan İzmir Milletvekili Müslüm Doğan, 'uyumlu ve kapsayıcı' bir isim olarak tanınıyor. Seçim öncesi 'riskli' görülen İzmir 2. Bölge adaylığı sonunda Meclis'e gitmeyi başaran Doğan, Sivas Divriği doğumlu.
 
ULUSALCILARDAN DA OY ALABİLEN ADAY
 
Selçuk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi'nden mezun olan Doğan, Pir Sultan Abdal Derneği Genel Başkanlığı dışında, TMMOB Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası GYK üyeliği ve Divriği Derneği Başkanlığı da yaptı. Alevilik ve mesleki konularda yayınları da bulunan Doğan'ın İzmir'de Alevi oylarının HDP'ye yönelmesinde çok etkili olduğu hatta 'ulusalcı' kesimlerden de destek aldığı belirtiliyor.Bu haber 933 defa okunmuştur.

YORUMLAR

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SİYASET HABERLERİ

YAZARLAR
EN ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
HAVA DURUMU (İSTANBUL)
İSTANBUL
ANKET
resmi ilanlar Yapay Çiçek
altın
REKLAM VE SPONSOR ALANI
YUKARI